تبلیغات
گیاهان دارویی

گیاهان دارویی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
شكل داروئی: کپسول_: پائین آورنده كلسترول ، تری گلیسریدولیپوپروتئین های خون . صفراآور ، موثر در اختلالات هاضمه ، محرك اعمال كبد و محافظت كننده آن در مقابل سموم .

  • شکل دارویی
    [کپسول]

مواد مؤثره: اسیدهای فنولیك تا 2% ، اسید كافئیك، مشتقات اسیددی كافئویل كینیك مانند سینارین (1و5 دی اوكافئویل كینیك اسید ) و اسید كلروژنیك. فلاونوئیدها 1 - 1/0% گلیكوزیدهای فلاون ، لوتئولین -7 بتاروتینوزید (اسكولیموزید) ، لوتئولین -7بتا د- گلوكوزید و لوتئولین 4بتاد - گلوكوزید . روغن های فرار, سزكوئی ترپن ها , بتاسلی نن و كاریو فیلن ، همچنین اوژنول و فنیل استالدئید. سایر مواد : فیتواسترول ها (تاراگزاسترول و بتا تاراگزاسترول) ، تانن ها , اسیدهای گلیكولیك و گلیسریك .

آثار فارماکولوژی و مكانیسم اثر: چندین خاصیت فارماكولوژیك بطور مستند برای برگهای كنگرفرنگی شناخته شده است كه عبارتند از : وقفه بیوسنتزكلسترول ، كم كننده لیپوپروتئین های خون ، آنتی اكسیدان ، محافظت كننده كبد . هنوز بخوبی معلوم نشده است كه كدامیك از مواد موثر كنگر فرنگی مسئول اعمال فوق الذكر هستند
افزون بر این فلاونوئیدهای موجود در فرآورده دارای اثر مهاری برآنزیم لیپوژناز می باشند. آزمایشات بالینی انجام شده اثرات پایین آورنده چربی و كلسترول خون این دارو را به اثبات رسانده است.
باثر آنتی اكسیدانی گیاه توسط جوشاندن ، اسیدی كردن و هضم آن , از بین نمی رود, گرچه نسبت به قلیائی شدن حساس می باشد . آثار آنتی اكسیدان و محافظت كننده كبد كنگرفرنگی در مطالعات متعددی ثابت گردیده است و این آثار را به چندین ماده موثره آن از جمله اسید کلروژنیک و سینارین نسبت می دهند(1) . آثار عصاره كنگر فرنگی و مواد موثره آن روی لكوسیت های انسان جهت پیشگیری از استرس اكسید اتیو بكار گرفته شده (2) و این عصاره یك مهار وابسته به غلظت روی استرس اكسیداتیو ناشی از چندین عامل مانند پراكسید اكسیژن و فوربول 12 – میریستات 13- استات , كه موجب تولید اكسیژن فعال می شود , ایجاد می كند .

اثر محافظتی روی كبد در موش صحرائی كه كبد آن توسط تتراكلرومتان دچار هپاتیت شده است با مقدار 500 میلی گرم / كیلوگرم بطور خوراكی 48 ساعت ، 24 ساعت و 1 ساعت قبل از مسمومیت به اثبات رسیده است (3) .غلظت های ترانس امینازکبدی در موش های تحت درمان با عصاره کنگر فرنگی در مقایسه با گروه کنترول بطور قابل ملاحظه ای کمتر بود . نوسازی سلولهای کبدی برای عصاره آبی برگ های کنگر فرنگی که بمدت سه هفته متعاقب هپاتکتومی نسبی تحت درمان قرار گرفته اند به اثبات رسیده است و نحو ه اثر آن از طریق تحریک میتوز و افزایش وزن صورت میگیرد این پدیده درحیوانات تحت درمان در مقایسه با گروه کنترل مشاهده شده است (3)سایر اطلاعات

موارد مصرف
پائین آورنده كلسترول ، تری گلیسریدولیپوپروتئین های خون . صفراآور ، موثر در اختلالات هاضمه ، محرك اعمال كبد و محافظت كننده آن در مقابل سموم .

دستور مصرف
بزرگسالان و اطفال مسن تر از 12 سال روزی 3 مرتبه هر مرتبه یک کپسول .
موارد منع و احتیاط مصرف
کنگر فرنگی موجب تولید سیناروپیکرین (Cynaropicrin) یک لاکتون سزکوئی ترپن الرژی زا بالقوه می شود . افراد حساس به گیاهان تیره کاسنی ممکن است به گیاه کنگر فرنگی نیز حساسیت نشان دهند .
عوارض جانبی
در مطالعات بالینی روی گیاه کنگر فرنگی در بعضی بیماران عوارض گوارشی مختصر, یبوست , تحریکات گوارشی , آروغ ,گرسنگی و ضعف گزارش شده است .
ترکیبات
در مطالعات بالینی روی گیاه کنگر فرنگی در بعضی بیماران عوارض گوارشی مختصر, یبوست , تحریکات گوارشی , آروغ ,گرسنگی و ضعف گزارش شده است .
طبقه بندی: لاغری، کاهنده چربی خون،
[ جمعه 2 تیر 1391 ] [ 07:33 ب.ظ ] [ عطار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :