تبلیغات
گیاهان دارویی

گیاهان دارویی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ستفاده موضعی کرم کلدراب بر روی سینه و قسمت قدامی گردن موجب تخفیف سرفه های ناشی از سرماخوردگی می شود . مصرف آن روی عضلات و مفاصل نیز سبب کاهش درد این مواضع می گردد.


  • شکل دارویی
[کرم]

اجزاء فرآورده :

اسانس اوکالیپتوس ........2/1%

پودر مکافر خالص ............2/5%

منتول ..........................8/2%

استاندارد شده : برحسب7/10- 9/7 میلی گرم سینئول در هر گرم کرم

مواد موثره:

اسانس اوکالیپتوس بطور عمده حاوی سینئول (%70 - 85) می باشد. افزون بر این منوترپن ها (لینالول - بورنئول) و سزکی ترین (کاریوفیلین) نیز در آن یافت می شود. منتول ماده موثره اصلی اسانس نعناع است و به مقدار 48 درصد الی 29 درصد در روغن نعناع وجود دارد. کامفر یک کتون بوده و از گیاه سینا موموم کامفوربدست می آید.

آثار فارموکولوژیک و مکانیسم اثر:

مواد متشکله کرم کلدراب دارای خاصیت ضدویروس ، آنتی سپتیک، ضد میکروب و ضد قارچ می باشد. مصرف موضعی آن روی سینه و قسمت قدامی گردن موجب تخفیف سرفه های ناشی از سرماخوردگی و برطرف شدن گرفتگی بینی می شود.

کرم کلدراب بطور طبیعی از طریق استنشاق بخارات دارو موجب بر طرف شدن علائم و سرفه های ناشی از سرماخوردگی می گردد. منتول احتقان بینی را بواسطه خاصیت دکونژستانت از طریق ایجاد حالت خنکی در مجاری هوایی فوقانی بیمار از بین می برد و همچنین علائم گلودرد و سرفه را توسط یک اثر بی حس کننده موضعی بر طرف می کند. اثر ضد میکروبی و ضد ویروس منتول و اکالیپتوس موجب پیشگیری و درمان عفونت های مجاری هوایی می شود.

منتول به طور موضعی ویروس آنفولانزا (A) و تبخال را از بین می برد. کلدراب دارای اثر ضد درد است و به این طریق که رسپتورهای سرمای روی پوست را تحریک کرده و از این راه انتقال حس درد را به نخاع مهار می نماید. روی کانال های کلسیم واقع در انتهای نرون های حسی اثر انتاگونیستی نشان می دهد. این مکانیسم موجب انتساع عروق شده و در موضع ایجاد پر خونی می کند.

استعمال موضعی اسانس اکالیپتوس روی سینه و ناحیه قدامی گردن و استنشاق بخارات آن موجب اثر خلط آوری و افزایش ترشحات گلو می شود. بیوسنتز پروستاگلاندین ها را مهار می سازد و با اثر ضد التهامی نارحتی تنفسی را برطرف می کند. کامفر موجود در این فرآورده نیز اثر ضد التهاب و ضد درد سایر مواد موجود را تشدید می نماید.دستور مصرف :

در بزرگسالان و کودکان 2 سال به بالا، لایه ضخیمی از کرم کلدارب روی سینه و قسمت قدامی گردن و یا عضلات و مفاصل مالیده شود. در ناحیه سینه و گردن لباس باید آزاد باشد تا بخارات گیاهی به بینی و دهان برسد. تا سه نوبت در 24 ساعت مصرف آنرا تکرار نمایید. در حرارت اتاق نگهداری شود.موارد احتیاط:

کرم کلدراب برای استعمال موضعی تهیه شده است. از تماس دست های آلوده به کرم کلدراب با چشم ها و دهان پرهیز شود. روی پوست زخم دار یا ترک دار استفاده نشود. اگر پس از مصرف، درد عضلانی یا سرفه بیشتر از 7 روز ادامه یافت، با طبیب مشورت شود. دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
آبستنی و شیردهی:
مصرف با احتیاط آن فاقد عارضه می باشد.

طبقه بندی: مرحم،
[ چهارشنبه 28 تیر 1391 ] [ 07:16 ب.ظ ] [ عطار ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :